Czy chmura zawsze jest chmurą?

23.02.2023
Outsourcing infrastruktury IT, Poradniki
Autor: Atman
Przewodnik po usługach chmurowych i chmuropodobnych

Chmura obliczeniowa umożliwia firmom zwiększenie konkurencyjności dzięki zmniejszeniu kosztów inwestycyjnych, większej elastyczności i optymalnemu wykorzystaniu zasobów. Wdrożenie rozwiązań opartych na chmurze podnosi wydajność pracy i daje możliwość zastosowania najnowszych technologii, na przykład ML (uczenie maszynowe) lub AI (sztuczna inteligencja), nie tylko w dużych korporacjach, ale również małych i średnich firmach.

cloud e-book pobierz

 
Zawartość e-booka
  • Czym jest chmura 
  • Usługi chmurowe w praktyce
  • Rodzaje chmur i usług chmurowych
  • Na co warto zwrócić uwagę, wybierając dostawcę

Wstęp

Rozważając adaptację chmury, warto poznać jej rodzaje i modele wdrożeń. Należy tu zwrócić uwagę, że chmura nie jest technologią, a modelem świadczenia usług IT. W jego ramach udostępniane są różne technologie, oprogramowanie, a także moc przetwarzania, pamięci masowe i infrastruktura sieciowa. Warto też wiedzieć, jakie usługi mogą sugerować, że są rozwiązaniami chmurowymi, jednak nimi nie będąc.

W przypadku konkretnej firmy wybranie najlepszego dla niej typu chmury i zestawu usług jest zadaniem dla specjalistów IT. Mogą to być pracownicy firmy, jeśli mają odpowiednie kompetencje, lub zewnętrzni konsultanci dysponujący specjalistyczną wiedzą, pozwalającą na dobór optymalnego rozwiązania.

Ten materiał prezentuje podstawowe pojęcia i znaczenia skrótów opisujących różne rodzaje chmur, typów usług, a także najważniejsze zasady selekcji odpowiedniego dostawcy.

Czym jest chmura

Definicja chmury

Chmura obliczeniowa, ang. cloud computing (w skrócie: chmura, cloud), to model przetwarzania danych polegający na udostępnianiu użytkownikowi, za pośrednictwem sieci, zasobów i usług należących do dostawcy, takich jak moc obliczeniowa, pamięć masowa, bazy danych, oprogramowanie analityczne itp.

Fizycznie chmura to grupa serwerów (w jednej lub wielu lokalizacjach), najczęściej zwirtualizowanych w celu maksymalizacji wydajności infrastruktury, połączonych ze sobą siecią i pracujących jak jeden olbrzymi organizm.

Użytkownik chmury nie musi budować infrastruktury fizycznej, kupować licencji na oprogramowanie, instalować go i zarządzać nim. Najczęściej nie interesuje go, gdzie oprogramowanie jest fizycznie zainstalowane, na jakim sprzęcie, gdzie zapisywane są dane i jakie inne usługi są wykorzystywane, żeby dostarczyć daną funkcję.

Podstawowe warunki, które musi spełnić system, by można go było nazwać chmurą, zdefiniował amerykański instytut NIST (National Institute of Standards and Technology). Powinien on zapewniać:

  1. Dostępność usług na żądanie oraz możliwość samodzielnego uruchomienia i zarządzania nimi przez użytkownika
  2. Możliwość dostępu do systemu przez Internet
  3. Możliwość dynamicznej alokacji zasobów infrastrukturalnych
  4. Elastyczność i skalowanie zasobów na żądanie
  5. Pełną mierzalność parametrów systemu.
Co nie jest chmurą

Należy zdawać sobie sprawę, że samo zastosowanie wirtualizacji nie oznacza powstania chmury obliczeniowej.

Firma, której dział IT wykorzysta technologię wirtualizacji do zwiększenia wydajności swoich serwerów ulokowanych w firmowej serwerowni, nie tworzy w ten sposób chmury. To samo dotyczy firmy, która przenosi swoje serwery do zewnętrznego centrum danych i potrzebuje tylko platformy do wirtualizacji. To dobra alternatywa dla lokalnych serwerowni, których utrzymanie i obsługa są kosztowne.

W przypadku prywatnych wirtualnych serwerów VPS (Virtual Private Server), które udostępniane są w modelu usługowym przez Internet, nazwa i ogólna charakterystyka mogą sugerować, że jest to rozwiązanie chmurowe. Jednak VPS spełniają co najwyżej trzy pierwsze warunki definicji chmury. 

Pozostało jeszcze 90% treści

Aby otrzymać cały e-book, podaj swój adres e-mail

    Podając adres mailowy, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Atman sp. z o.o. w celu przesyłania informacji marketingowych, w szczególności o nowych produktach, usługach czy promocjach, za pomocą wiadomości e-mail. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolnie wyrażona zgoda, por. RODO art. 6 ust. 1 lit. (a). Zgodę można wycofać w każdym momencie. Kliknij w link w celu zapoznania się z Polityką prywatności.