Jak wygenerować znaczne oszczędności, wymieniając sprytnie serwery na nowe?

06.05.2020
Outsourcing infrastruktury IT, Poradniki
Autor: Atman

Wszystko kiedyś się zużywa. To oczywiście truizm, dlatego nie pytamy: czy, ale: jak i kiedy wymienić serwery, żeby było to optymalne i z korzyścią dla firmowego budżetu. Twoją uwagę powinny zwrócić m.in. takie czynniki, jak coraz częstsza niedostępność firmowych systemów i aplikacji czy rosnące koszty utrzymania środowiska serwerowego.

Nasze analizy wykazały, że gruntowna modernizacja środowiska obliczeniowego może przynieść firmie wiele korzyści nie tylko finansowych. Trzeba ją tylko dobrze przemyśleć i zaplanować tak, aby możliwie najmniej zaburzyła działalność operacyjną firmy.

Poznaj różne scenariusze i aspekty modernizacji wraz z przykładową symulacją P&L. Spójrz na strategię IT z szerszej perspektywy. Oszacuj oszczędności.

Dlaczego możemy chcieć wymieniać serwery na nowsze?

Stare powiedzenie mówi „lepsze wrogiem dobrego”, więc czemu moglibyśmy chcieć wymieniać działające serwery, na które przecież wydaliśmy kilka lat temu bardzo dużo pieniędzy? Jakie przesłanki pchają nas do nowej inwestycji, która wymaga sporych nakładów (budżet na zakup serwerów) i często jest też związana z dużym wysiłkiem operacyjnym. Ktoś musi przecież przeprowadzić migrację, zaś systemy, które są utrzymywane na starych serwerach, muszą wznowić pracę po możliwie najkrótszej przerwie. Spróbujmy zdefiniować takie przesłanki.

Zwiększa się ryzyko awarii

Z wydłużaniem się czasu używania serwerów wzrasta ryzyko wystąpienia awarii. Mimo stosowania coraz lepszych rozwiązań technologicznych czynnik upływającego czasu nadal ma ogromne znaczenie. Znaczenie ma także optymalizacja technologii wytwarzania sprzętu IT, która często opiera się na z góry założonym okresie bezawaryjnego użytkowania. Podobnie jak z innymi produktami, wyjście poza ten okres najczęściej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia usterki, i to najczęściej kilku komponentów w zbliżonym czasie. Dodatkowym faktem, który niekorzystnie nakłada się na ten scenariusz, jest koniec wsparcia producenta dla danego modelu serwera. Brak wsparcia często też wiąże się z niedostępnością części zamiennych, które będziemy zmuszeni kupować na rynku wtórnym.

Pojawiają się pierwsze problemy

Rozwiązania serwerowe, mimo zastosowania wielu ciekawych mechanizmów (watchdog, redundancja, korekcja błędów etc.), nie są w 100% odporne na błędy. Z postępującym wiekiem mogą zacząć się pierwsze problemy skutkujące niestabilną pracą aplikacji. Z pomocą przychodzą tu narzędzia do monitorowania stanu dysków i pamięci. Warto z nich korzystać, aby z wyprzedzeniem ustalić najlepszy moment na wymianę platformy sprzętowej.

Bardzo duży wpływ na bezawaryjną pracę ma jakość zasilania w energię elektryczną. Dobre, stabilne źródło zasilania, dodatkowo zabezpieczone zasilaniem awaryjnym, jest nieocenione dla wysokiej dostępności platform serwerowych.

Zmieniamy lokalizację firmy

Pozostało jeszcze 80% treści

Aby otrzymać cały artykuł, podaj swój adres e-mail

    Podając adres mailowy, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Atman sp. z o.o. w celu przesyłania informacji marketingowych, w szczególności o nowych produktach, usługach czy promocjach, za pomocą wiadomości e-mail. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolnie wyrażona zgoda, por. RODO art. 6 ust. 1 lit. (a). Zgodę można wycofać w każdym momencie. Kliknij w link w celu zapoznania się z Polityką prywatności.