Jaki rodzaj chmury wybrać?

27.07.2018
Outsourcing infrastruktury IT, Poradniki
Autor: Atman

jaki rodzaj chmury wybrać?Wybór rozwiązania chmurowego, z którego docelowo będziemy chcieli skorzystać i do którego będziemy chcieli przenieść nasze zasoby produkcyjne, jest bardzo istotną, wręcz strategiczną decyzją. Postarajmy więc przyjrzeć się całościowo temu zagadnieniu, biorąc pod uwagę wszystkie kluczowe elementy.

1. Rynek globalny – wybór między IaaS, PaaS a SaaS

Najpierw przyjrzyjmy się, z jakich usług chmurowych obecnie korzystają użytkownicy, biorąc po uwagę rynek globalny.

globalnym rynek rozwiazan cloud

Co oznaczają powyższe skróty?

IaaS, Infrastructure as a Service – model chmury obliczeniowej, w której dostawca udostępnia nam całą informatyczną infrastrukturę sprzętową, wyskalowaną w sposób adekwatny do oczekiwań użytkownika. Pierwotnie ten model stanowiły rozwiązania bazujące na usłudze serwerów dedykowanych. Obecnie klient w ramach świadczonej usługi otrzymuje konkretną liczbę elementów, tj. serwerów wirtualnych, przestrzeń dyskową o określonej pojemności i wydajności oraz zasoby pamięci i mocy obliczeniowej, z których samodzielnie buduje swoje środowisko produkcyjne. Razem z usługą oferowany jest dostęp do wysokopoziomowego API, przy pomocy którego można w sposób zautomatyzowany dokonywać operacji.

Typowe rodzaje usług w warstwie IaaS to: zasoby obliczeniowe (serwer fizyczny, serwer wirtualny, kontener), zasoby pamięci masowych (blokowe, plikowe oraz obiektowe), zasoby sieciowe (sieć wirtualna, adres IP publiczny i prywatny, load balancer, router, VPN itd.). Rozliczanie usług odbywa się na zasadzie określonego limitu (ang. quota) zasobów lub faktycznego zużycia zasobów (ang. pay as you go), zależnie od podpisanego kontraktu i rodzaju usługi.

Przykłady platform IaaS: AWS, Microsoft Azure, Google Cloud i środowiska oparte na technologii OpenStack lub OpenNebula.

PaaS, Platform as a Service – model, w którym świadczona usługa polega na udostępnieniu przez dostawcę wirtualnego środowiska pracy, oferowanego razem z kompletem aplikacji (system operacyjny, oprogramowanie typu Java, .NET, bazy danych i inne aplikacje). Klient otrzymuje środowisko gotowe do pracy i nie zajmuje się utrzymaniem systemów operacyjnych czy komponentów oprogramowania (np. nie dokonuje aktualizacji), a jedynie z nich korzysta. Zasoby najczęściej rozliczane są według zużycia (moc obliczeniowa, przestrzeń dyskowa, liczba zapytań, transfer danych w sieci, licencje).

Przykłady platform: Microsoft Azure, Pivotal Cloud Foundry, Red Hat OpenShift. Z platform tego typu najczęściej korzystają firmy programistyczne lub inne organizacje oczekujące udostępnienia gotowego, w pełni skonfigurowanego środowiska do pracy.

Poniższy wykres przedstawia udział w rynku największych światowych dostawców obu omówionych typów usług łącznie.

udzial_uslug_IaaSi PaaS_w_2017

 

SaaS, Software as a Service – usługa polegająca na dostarczaniu użytkownikowi konkretnego oprogramowania wraz z licencją w modelu abonamentowym. Tego typu usługa najczęściej jest udostępniana poprzez przeglądarkę internetową lub dedykowanego klienta. W ramach usług SaaS możemy otrzymać dostęp do aplikacji biznesowych (pakiety biurowe, komunikatory, oprogramowanie CRM, CAD, MIS, ERP, HRM czy dyskowy zasób sieciowy). Obecnie praktycznie każda duża instytucja korzysta z tego typu usług. Rozliczenie najczęściej odbywa się w cyklu miesięcznym lub rocznym i uwzględnia liczbę użytkowników, transakcji, używaną pojemność lub liczbę przetworzonych zapytań.

Przykłady popularnych platform: SalesForce CRM, Microsoft Azure IoT & Office 365, Google Apps, Dropbox, DocuSign, Slack.

Reasumując: biorąc pod uwagę dostępność powyższych modeli usług chmurowych i obecne trendy na rynku, możemy być właściwie pewni, że za chwilę staniemy (o ile już nie stoimy) przez wyborem rozwiązania hybrydowego, tj. wyboru usług z obszarów np. IaaS i SaaS jednocześnie.

Przyjrzyjmy się zatem kompleksowemu zestawieniu:

Pozostało jeszcze 80% treści

Aby otrzymać cały artykuł, podaj swój adres e-mail

    Podając adres mailowy, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Atman sp. z o.o. w celu przesyłania informacji marketingowych, w szczególności o nowych produktach, usługach czy promocjach, za pomocą wiadomości e-mail. Podstawą prawną przetwarzania danych jest dobrowolnie wyrażona zgoda, por. RODO art. 6 ust. 1 lit. (a). Zgodę można wycofać w każdym momencie. Kliknij w link w celu zapoznania się z Polityką prywatności.