Listopad i grudzień – miesiące wyzwań i wielkich szans

19.11.2018
Outsourcing infrastruktury IT
Autor: Atman

Ostatnie miesiące roku to czas wypełniony promocjami. Wyjątkowo atrakcyjne krótkoterminowe propozycje szykują sklepy internetowe na tzw. Black Friday czy wręcz Black Week. Ale także w stronę e-sklepów kierowane są specjalne oferty, np. na wynajem serwerów dedykowanych. Przygotowują je usługodawcy IT i telekomunikacyjni z myślą o wsparciu branży e-commerce w tym okresie wytężonej pracy i wyzwań technologicznych. Właśnie teraz jest dobra okazja, żeby przyjrzeć się dostawcom i skorzystać z kilku ofert, korzystając jeszcze z budżetu na 2018 r.

Promocja w Internecie to nie tylko marketing i sprzedaż

Trzeba pamiętać, że nie wystarczy zaplanować akcję promocyjną od strony marketingowej. Spodziewając się wielokrotnie większego niż zwykle ruchu w e-sklepie, trzeba zadbać o odpowiednią infrastrukturę IT. Inaczej może się zdarzyć, że obsłużenie krótkoterminowych – a więc bardzo obciążających serwery i ich łącza internetowe – promocji w Black Friday, Cyber Monday itp. okaże się niemożliwe. Strona internetowa sklepu stanie się niedostępna, gdy zbyt wielu klientów w tym samym czasie będzie próbowało zrobić zakupy – jeżeli infrastruktura IT będzie za słaba.

Jak szybko, łatwo i efektywnie zwiększyć swoje zasoby IT

Można oczywiście kupić jeszcze jeden serwer i wstawić go do firmowej serwerowni lub „pod biurko”. Ale co się z nim stanie po sezonie promocyjnym? Czy przyda się do czegoś, czy tylko będzie stał i zbierał kurz? Czy koszty jego zakupu i utrzymania się zwrócą?

Może więc bardziej opłaci się wybrać krótkoterminowy wynajem zasobów IT od zaufanego partnera technologicznego?

Dostawcy wiedzą o tym sezonowym wzroście potrzeb branży e-commerce na infrastrukturę i są gotowi udostępniać dodatkowe serwery i szerokie łącza na okresy paromiesięczne. Są nawet tacy, którzy sami przygotowują obniżki cen, żeby zachęcić e-sklepy do skorzystania właśnie z ich oferty. Wystarczy dobrze się rozejrzeć po rynku.

Na przykład Atman uruchomił w Black Friday 2018 promocję na serwery dedykowane: 40% rabatu od ceny wynajmu serwera przez maks. 3 miesiące. Proponowane 3 konfiguracje są zróżnicowane pod względem mocy obliczeniowej, ale wszystkie utrzymywane są w profesjonalnym centrum danych z gwarantowanym zasilaniem 99,999% i niezawodnym łączem internetowym. Dostawca zapewnia także specjalistyczne doradztwo i wsparcie techniczne 24/7, a także SLA na szybką wymianę uszkodzonych podzespołów lub całego urządzenia.

Dzięki wyjątkowej ofercie Atmana sklep internetowy może bezproblemowo zwiększyć moc swojego IT wyłącznie na e-commerce’owe żniwa: mikołajki, prezenty pod choinkę, styczniowy boom zakupów poświątecznych i wreszcie – walentynki. Promocja potrwa tylko do końca listopada.

Końcówka roku – walka firm IT o klienta

Opłaca się zostawić część budżetu IT firmy na ostatnie miesiące roku, i nie dotyczy to wyłącznie branży e-commerce. W tym czasie pojawia się wiele promocji, np. w Cyber Monday, kiedy wiele urządzeń można kupić nawet za pół ceny, więc oszczędności mogą być znaczne.

Innym rodzajem sezonowych okazji są wyjątkowo atrakcyjne warunki długoterminowych kontraktów na usługi informatyczne lub telekomunikacyjne. Firmy z branży teleinformatycznej są świadome, że w tym okresie wielu firmom kończą się umowy z dotychczasowymi dostawcami. Przygotowują więc specjalne oferty, aby skłonić je do zmiany usługodawcy i wybrania ich propozycji.

Miesięczne oszczędności rzędu 1000 zł

Właśnie na początku listopada br. Atman wprowadził znaczące zmiany w usłudze wynajmu serwerów dedykowanych. Po pierwsze, odświeżył praktycznie wszystkie konfiguracje oferowanych serwerów. Teraz nawet w najprostszych konfiguracjach Atman udostępnia podwójne dyski, by umożliwić redundancję, a co za tym idzie – zapewnić bezprzerwową pracę. Z kolei w konfiguracjach o mocniejszych procesorach zwiększony został poziom pamięci operacyjnej, aby zapewnić klientom jeszcze wyższą wydajność. Nowością w ofercie standardowej są procesory Intel Xeon Scalable, które dotychczas były dostępne wyłącznie na życzenie.

– Nasza obecna oferta została tak skonstruowana, aby zadowolić zarówno klientów z niewielkimi wymaganiami co do mocy obliczeniowych, jak i tych potrzebujących rozbudowanych, dedykowanych rozwiązań. W obu wariantach udostępniana infrastruktura jest wysoce bezawaryjna i można ją modyfikować właściwie od ręki – komentuje Robert Mikołajski z Atmana.

Atman zmodyfikował także warunki biznesowe wynajmu serwerów: wprowadził dwa nowe okresy, na jakie mogą być zawierane umowy (6 i 36 miesięcy), oraz przywrócił możliwość zakupu serwerów online na czas nieokreślony. Szczególnie atrakcyjne zmiany dotyczą kontraktów na 12 miesięcy, 24 i 36 miesięcy – klienci otrzymują większe niż do tej pory rabaty za ich zawarcie. Nie są to jedyne benefity dla lojalnych klientów, którzy otrzymują m.in. wyższe pakiety ochrony antyDDoS i dodatkowe pakiety transferu danych w cenie 1 zł. Przy średniej wielkości serwerze oszczędności uzyskane z dodatkowych opcji i opustów wahają się od 175 do ponad 1000 zł miesięcznie – w zależności od okresu umowy, co niejednokrotnie przekracza miesięczną wartość wynajmu takiego serwera.

– Zmiany w ofercie mają nie tylko wspierać naszych obecnych klientów, ale także przyciągnąć nowych. Wprowadzając umowę na czas nieokreślony chcieliśmy im dać niejako możliwość przekonania się o jakości naszych usługi. Z kolei klientom, którzy zdecydują się na współpracę przynajmniej na 6 miesięcy, oddajemy do dyspozycji dodatkowe korzyści jako formę podziękowania za zaufanie nam na dłuższy okres – podkreśla Robert Mikołajski z Atmana.

Podsumowanie

Firmom coraz trudniej polegać wyłącznie na własnych zasobach, szczególnie w sytuacji rosnącego deficytu specjalistów i rynkowej presji na cięcie kosztów. Coraz częściej zamiast kupować własne serwery, biznes woli wynająć sprzęt i specjalistów, zwłaszcza w przypadku sezonowego wzrostu zapotrzebowania na infrastrukturę IT, jak branża e-commerce na przełomie roku. Poszukiwani są więc zaufani partnerzy technologiczni, tacy jak Atman.