Kolokacja serwerów czy własna serwerownia?

20.03.2018
Outsourcing infrastruktury IT
Autor: Atman

szafy kolokacyjneW dobie cyfrowej transformacji i popularyzacji chmury obliczeniowej oraz rosnących kosztów pracy, budowanie i/lub rozwijanie własnej serwerowni jest nieuzasadnione ani operacyjnie, ani ekonomicznie. Dlaczego kolokacja serwerów jest lepszym rozwiązaniem?

Jeśli weźmiemy pod uwagę całościowe koszty funkcjonowania data center (TCO – total cost of ownership), a więc wydatki na infrastrukturę i jej modernizację, koszty utrzymywania obiektu, energii elektrycznej i wynagrodzenia pracowników, to okaże się, że kolokacja/hoteling zawsze będzie efektywniejszym rozwiązaniem.

Dobrze pokazuje to analiza, którą przeprowadziliśmy wspólnie z Audytelem. Pod uwagę wzięliśmy dwa przypadki: w pierwszym określiliśmy, że firma potrzebuje 100 mkw. powierzchni serwerowej, w drugim pokusiliśmy się o wyliczenia nakładów inwestycyjnych i kosztów operacyjnych dla firmy z sektora MŚP, która potrzebuje trzech szaf serwerowych. Przy czym wzięliśmy pod uwagę 4 scenariusze: budowę własnego centrum danych, budowę serwerowni w biurowym budynku, dalszą eksploatację obecnej serwerowni i hoteling u zewnętrznego operatora data center. W każdym z analizowanych przypadków kolokacja okazała się tańszym rozwiązaniem – niezależnie od tego o jakiej powierzchni serwerowej mówimy. Warto zaznaczyć, że skala oszczędności uzyskanych dzięki kolokacji jest niemała.

Z naszych wyliczeń przeprowadzonych we współpracy z Audytelem wynika, że na przestrzeni 20 lat outsourcing serwerowni będzie niemal dwukrotnie tańszy w porównaniu do inwestycji we własne centrum danych o powierzchni 100 mkw. Rezygnując z budowy własnego data center, duże przedsiębiorstwo zaoszczędzi prawie 70 mln zł. Podobna kwota zostanie w budżecie przy zaniechaniu eksploatacji firmowej serwerowni, a w przypadku rezygnacji z pomysłu budowy serwerowni w budynku biurowym – 57,2 mln zł.

W przypadku firmy z sektora MŚP outsourcing okazał się tylko na przestrzeni 5 lat również znacząco, bo aż o 70% tańszy w porównaniu do inwestycji we własne data center. Kolokacja okazała się też tańsza zarówno wtedy, gdy porównany ją z dalszą eksploatacją własnej serwerowni, jak i adaptacją budynku biurowego pod nową serwerownię. Oszczędności kształtują się w obu przypadkach na poziomie 4,5 mln zł. Na oszczędności ma wpływ m.in. to, że w przypadku hotelingu otrzymujemy dostęp do nowoczesnej infrastruktury niemal od ręki. Dodatkowo koszty inwestycji i utrzymania personelu rozkładają się na wszystkich klientów data center. Tańszy jest też zakup energii elektrycznej, bo duży obiekt może negocjować ceny ze względu na skalę prowadzonej działalności.

Teoretycznie przy bardzo długim horyzoncie inwestycyjnym i dużej powierzchni może się okazać, że tańsze będzie wybudowanie własnej serwerowni, ale nie zapominajmy o tym, że infrastruktura się zużywa, a to pociąga za sobą wydatki. Dodatkowo w przypadku remontu czy regeneracji istotnych elementów serwerowni warto postawić pytania: Co z redundancją? Ile będzie to kosztowało? Kto będzie realizował wymianę?

Pomijając kwestię kosztów, warto zwrócić uwagę na stosowane rozwiązania i zabezpieczenia. Jako operator data center wykorzystujemy dedykowane ośrodkom DC rozwiązania infrastrukturalne, a w przypadku serwerowni on-premises bywa z tym różnie. Ponadto zespół inżynierów reaguje na wszelkie incydenty, wspiera także klientów w utrzymaniu ich sprzętu IT w trybie 24/7. W sytuacji deficytu specjalistów utrzymanie takiego poziomu usług wewnątrz własnej organizacji może być bardzo trudne i kosztowne.