Usługa Storage as a Service już dostępna w Atmanie

29.06.2018
Nowości produktowe, Outsourcing infrastruktury IT
Autor: Atman

Atman rozwija swoją ofertę usług typu IaaS (Infrastructure as a Service). Niedawno wprowadził do niej wynajem wirtualnej przestrzeni magazynowej do przechowywania danych, czyli Storage as a Service. Usługa wykorzystuje odświeżoną technologicznie platformę Atman Cloud.

Storage as a Service (StaaS) to zewnętrzna pamięć w chmurze, bazująca na obiektowym systemie przechowywania danych (object storage). Usługę można z powodzeniem wykorzystywać do backupu, czyli tworzenia kopii zapasowych, a także do archiwizacji danych, np. przechowywania archiwów poczty elektronicznej.

StaaS świetnie się też sprawdza jako repozytorium plików współdzielonych, do którego dostęp mają wyłącznie upoważnione osoby. Innym przydatnym zastosowaniem jest przechowywanie i serwowanie publicznie dostępnych statycznych treści serwisów internetowych, tj. zdjęć, podcastów, klipów wideo czy plików do pobrania, dzięki czemu odciąża się serwery WWW. Na przykład serwisy VoD dzięki StaaS mogą przechowywać cyfrowe biblioteki filmów i seriali, wymagające niebagatelnych zasobów magazynowych.

Podstawowymi zaletami usługi Storage as a Service są łatwość współdzielenia przestrzeni i wygodny dostęp do danych z każdego miejsca na świecie – oczywiście z dostępem do Internetu. Przy tym przechowywanie plików jest tu wyjątkowo wydajne i optymalne kosztowo, a dzięki zastosowanej technologii obiektowej – całkowicie uniezależnione od konkretnego serwera, wirtualnego czy fizycznego.

Warto podkreślić, że skorzystanie z usługi nie wymaga wielkich przygotowań, jest gotowa praktycznie od ręki. Zarządzanie StaaS odbywa się poprzez panel.cloud.atman.pl, co jest szczególnie wygodne dla użytkowników usługi Atman Cloud, ale klienci mogą także używać jednego z wielu ogólnie dostępnych narzędzi administracyjnych, jak np. S3 Browser, Cyberduck, s3cmd czy S3Express.

Atman od lat jest jednym liderów polskiego rynku IaaS z wyjątkową ofertą dzierżawy serwerów dedykowanych ulokowanych we własnym centrum danych klasy Tier III+ w Warszawie. Swoją platformę chmurową firma poddała gruntownej przebudowie i oddała do użytku na początku tego roku. Atman Cloud bazuje na technologii OpenStack i jest usługą typu Virtual Private Cloud. Gwarantuje nielimitowane pasmo 1 Gb/s i przepustowość wewnętrznej sieci na poziomie 100 Gb/s, na której brzegu działa w pełni zautomatyzowany system Atman AntyDDoS, chroniący klientów przed atakami wolumetrycznymi. Wszystkie węzły obliczeniowe i storage’owe mają konfigurację wysokiej dostępności (HA), dzięki czemu Atman Cloud wykazuje odporność na pojedynczy punkt awarii.