Aktualności

Aktualności

Nowości o firmie i jej usługach

Centra Danych Atman zasilane energią odnawialną

03.01.2023
Nowości firmowe, Nowości produktowe

100 proc. green energyOd 1 stycznia 2023 r. Centra Danych Atman korzystają wyłącznie z „zielonej” energii. To oznacza, że urządzenia klientów w kolokacji, serwery dedykowane i usługi chmurowe, a także cała infrastruktura i systemy data center Atmana są zasilane energią z odnawialnych źródeł.

W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o przejściu w pełni na energię odnawialną od Nowego Roku. Zakupione przez Atman tzw. gwarancje pochodzenia z OZE obecnie pokrywają 100% energii elektrycznej, którą zużywają centra danych, w tym sprzęt klientów kolokacyjnych, farma 3000 serwerów dedykowanych, platformy cloud, backup i object storage.

Wsparcie wytwórców energii z odnawialnych źródeł to istotna część naszej polityki zrównoważonego rozwoju, podobnie jak działania mające na celu stałe zwiększanie energoefektywności data center, a tym samym ograniczanie konsumpcji energii elektrycznej.

Bieżące remonty działających obiektów serwerowych wykorzystujemy do podnoszenia ich standardów energooszczędności, między innymi poprzez wymianę energochłonnych elementów infrastruktury.

W przypadku nowych inwestycji, jak zaplanowana budowa Centrum Danych Atman WAW-3 (zasilanie IT 43 MW) w Duchnicach, budynki projektowane są od początku z myślą o możliwie najwyższej oszczędności energii.

 

Nie tylko zielona energia

Nasze działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu wykraczają poza obszar energetyki. Na przykład w naszym największym kampusie (DC WAW-1 przy ul. Grochowskiej 21a) woda, którą wykorzystujemy w systemach chłodzenia serwerowni, znajduje się w obiegu zamkniętym.

Z kolei na budynkach zainstalowaliśmy ocieplenia dachowe o wysokim współczynniku albedo. To parametr wskazujący, jaką zdolność do odbijania promieni słonecznych ma dana powierzchnia. Im albedo jest wyższe, tym więcej promieniowania UV powierzchnia odbija, a więc mniej się nagrzewa.