Modernizacja szkieletu DWDM sieci Atman

20.08.2020
Nowości firmowe, Nowości produktowe

Rozpoczęta modernizacja tzw. ringu południowego DWDM naszej sieci zakłada wymianę platformy sprzętowej ECI XDM na ECI Apollo. Migracja jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy, obejmujący odcinek Warszawa–Łódź, zrealizujemy w tym roku. Drugi etap, Łódź–Katowice–Kraków, zaplanowany jest na 2021 r.

Powodem zmiany jest przede wszystkim konieczność rozbudowy niektórych linków, czego dotychczasowa platforma nie jest już w stanie obsłużyć. Poza tym baza sprzętowa wymaga regularnego odświeżania w związku z nieustannym rozwojem technologii i coraz większym zapotrzebowaniem na pasmo.

Wdrożenie nowoczesnej platformy DWDM:

  • zapewni nam większą elastyczność w zakresie upgrade’ów łączy klientów z 10G do 40G lub nawet 100G
  • umożliwi nam szybszą realizację nowych usług. Na przykład uruchomienie nowego łącza 10G dla klienta będzie się wiązało tylko z włożeniem odpowiednich wkładek na końcach danej relacji, zamiast dodania i strojenia odrębnego kanału 10G.

Nowy system zaprojektowany jest na kanały minimum 100G, a między miastami terminującymi, gdzie zlokalizowane są multipleksery, od razu uruchomione zostaną linki 200G. Chodzi o relacje:

  • Warszawa – Łódź
  • Łódź – Katowice
  • Katowice – Kraków.

Platforma ECI Apollo jest dobrą inwestycją również na przyszłość. Umożliwi nam na przykład łatwą rozbudowę o Next Generation WDM, czyli system wspierający i obsługujący technologie Flex Grid i Super Channel, jeżeli takie rozwiązanie okaże się nam potrzebne.