Nowe data roomy i wzmocnienie ochrony fizycznej DC

25.03.2021
Nowości firmowe

Podsumowanie zeszłorocznych zmian i plany na 2021 r. w zakresie powierzchni, zasilania i bezpieczeństwa fizycznego w obiektach kolokacyjnych Atmana

W 2020 r. wykonaliśmy adaptację 6 nowych komór serwerowych, tzw. data roomów, o łącznej powierzchni technicznej ponad 800 mkw.

W Centrum Danych Atman Warszawa-2 przy ul. Konstruktorskiej wykorzystaliśmy ostatnią wolną przestrzeń na komorę serwerową na piętrze (już jest zarezerwowana dla najemców) i rozpoczęliśmy przygotowanie do użytkowania części parteru tego obiektu, tak jak zapowiadaliśmy jesienią.

Obecnie intensywnie kontynuujemy prace adaptacyjne – na koniec II kwartału br. oddamy do użytku 2 nowe data roomy w Centrum Danych Atman WAW-2.

W okolicach tego terminu zakończy się też budowa nowego budynku kolokacyjnego F6 w Centrum Danych Atman Warszawa-1 przy ul. Grochowskiej, rozpoczęta w maju ub.r. Od razu zajmiemy się wyposażaniem pierwszych komór serwerowych. Ten obiekt będzie miał ich 6 × 240 mkw., czyli łącznie 1440 mkw. powierzchni technicznej.

Dbamy również o inne elementy centrum danych, bo to coś więcej niż powierzchnia kolokacyjna.

Na przykład co roku rozbudowujemy system zasilania awaryjnego. W 2020 r. w naszych centrach danych zainstalowaliśmy 4 generatory prądu o łącznej mocy blisko 8 MW. Warto zaznaczyć, że wspomniany budynek F6 będzie miał własny generator N+1 wyłącznie na użytek znajdujących się w nim serwerowni (podobnie jak system uzdatniania wody dla klimatyzacji z buforem wody na 24 h).

Ponadto w 2020 r. ruszył projekt dodatkowego wzmocnienia bezpieczeństwa fizycznego Centrum Danych Atman Warszawa-1:

  • Wykonaliśmy I etap wdrożenia systemu ochrony obwodowej bazującego na czujnikach podczerwieni. Etap II zrealizujemy w tym roku.
  • Rozpoczęliśmy także modernizację systemu monitoringu zewnętrznego (CCTV). Obecnie sukcesywnie wymieniamy dotychczasowe urządzenia na kamery działające w technologii IP, zwiększyliśmy też liczbę kamer obrotowych.
  • Zmieniliśmy system łączności radiowej, z którego korzysta zespół obsługi centrum danych i pracownicy ochrony.

Bezpieczeństwo i wysoka dostępność usług data center wymagają nie tylko cyklicznych prac utrzymaniowych, w tym regularnych przeglądów systemów. Konieczne są także ciągła analiza procesów i potrzeb oraz rozwój infrastruktury i zabezpieczeń.

Warszawskie Centra Danych Atman jako jedyne w Europie działają w zgodzie z normą Data Centre Operations Standard – w 2019 r. uzyskały certyfikaty EPI-DCOS na poziomie 4. Obszary, które poddaliśmy audytowi certyfikacyjnemu to właśnie Facilities ManagementMonitoring/Reporting/Control (obok Data Center Operations i Service Level Management) i otrzymaliśmy najwyższą możliwą ocenę.

Dowiedz się więcej

O Centrach Danych Atman