Aktualności

Aktualności

Nowości o firmie i jej usługach

Transmisja E-Line z szyfrowaniem MACSec

29.06.2020
Nowości produktowe

W czerwcu br. Atman poszerzył ofertę o kolejną usługę z zakresu bezpieczeństwa. Tym razem to usługa szyfrowania transmisji danych E-Line – Atman MACSec.

Wdrożenie tego rozwiązania podyktowane zostało zapytaniami ze strony klientów, którzy oczekują bezpiecznego łącza transmisji danych od jednego dostawcy.

 

Jak działa Atman MACSec

Atman MACSec działa na zasadzie szyfrowania end-to-end w całej sieci. Usługa bazuje na MACSec − standardzie IEEE 802, który określa sposób szyfrowania w warstwie drugiej. Pozwala on zabezpieczyć łącza za zewnętrznymi zaporami ogniowymi (firewallami), np. łącza pomiędzy dwoma oddziałami jednego przedsiębiorstwa. 

Realizacja usługi wiąże się z instalacją w docelowych lokalizacjach przełączników sieciowych wspierających MACSec, a ochrona obejmuje nie tylko ruch IP, ale także szyfrowanie wszystkich nagłówków protokołów warstwy 2. modelu OSI.

 

Przykład użycia

Atman MACSec jest idealnym rozwiązaniem szyfrującym do łączenia np. centrów danych, co przedstawia rysunek poniżej.

 

 

Po co szyfrować transmisję danych

Internet to zasób i jednocześnie narzędzie, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w dzisiejszych czasach. Niestety, jest to też źródło potencjalnych zagrożeń i ataków. Jeżeli nie zabezpieczymy się w odpowiedni sposób, korzystanie z niego może spowodować wiele szkód, na przykład  przejęcie danych przez osoby niepowołane, a więc wyciek potencjalnie wrażliwych danych przedsiębiorstwa, skutkujący stratami finansowymi i wizerunkowymi.

Kluczowa jest zwłaszcza kwestia bezpiecznego przesyłu danych – czyli szyfrowanie transmisji danych, sprawdzanie integralności przesyłanych danych i weryfikacja stron uczestniczących w komunikacji.

Wdrożenie mechanizmów ochrony kryptograficznej gwarantuje integralność przesyłanych informacji oraz potwierdza, że druga strona komunikacji jest tą, za którą się podaje. Takim właśnie zabezpieczeniem jest rozwiązanie Atman MACSec.

 

Więcej informacji o Atman MACSec

Znajdziesz je w pliku do pobrania poniżej. Zapraszamy też na stronę prezentującą usługi transmisji danych.