Aktualności

Aktualności

Nowości o firmie i jej usługach

Dzień Obniżania Kosztów Energii

10.01.2023
Wydarzenia

Dzień Obniżania Kosztów Energii, który dziś przypada, to dobra okazja do wdrożenia kolejnego zalecenia z listy dobrych praktyk energooszczędności. Niższe rachunki za prąd są bowiem w dużej mierze „nagrodą” za zmniejszenie zużycia energii.

Wśród dobrych praktyk na udostępnionej dziś przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska infografice znajduje się punkt: przeniesienie danych/aplikacji do chmury.

W przypadku firm oprócz chmury są też inne opcje. Podobnie zadziała przeniesienie swoich serwerów do zewnętrznego centrum danych (usługa kolokacji) czy skorzystanie z serwerów dedykowanych, które także pracują w takim centrum danych.

Dlaczego przechowywanie i przetwarzanie danych w centrum danych obniża koszty energii – niezależnie od tego, czy na serwerach współdzielonych w modelu chmury obliczeniowej, czy na serwerach na wyłączność?

Dzięki efektowi skali i energoefektywności wpisanej w DNA profesjonalnego data center, na przykład:

  • Operator dba, żeby centrum danych było wyposażone w systemy/urządzenia energooszczędne.
  • Firma współdzieli infrastrukturę data center (jak system klimatyzacji), czyli ponosi tylko drobną część kosztów jej zasilania.
  • Szafy serwerowe są tak ustawione, żeby chłodzenie było maksymalnie efektywne, a więc zużywało jak najmniej prądu przy zachowaniu koniecznej temperatury.
  • Firma, która kolokuje swoją infrastrukturę IT w centrum danych, może skorzystać z konsultacji, które pomogą znaleźć rozwiązania zmniejszające zużycie energii przez serwery.
  • Kupując energię hurtowo, operator data center może wynegocjować niższą cenę, niż firma ma szansę uzyskać u dostawcy energii. To przekłada się bezpośrednio na niższe koszty zasilania serwerów i innych urządzeń IT i sieciowych, a także systemów centrum danych, np. klimatyzacji. Tym samym cena usług chmurowych, serwerowych czy kolokacji jest niższa.
Korzystanie z usług data center to zysk dla Ciebie i całej planety!