Szczyt 1,5 Tb/s ruchu i serwis CDA.pl w Thinx IX

12.03.2024
Nowości produktowe

Nowe punkty odbioru usług Thinx Internet Exchange w Polsce, sukcesywne powiększanie grona polskich i zagranicznych contentodawców – ciągły rozwój należącego do Atmana punktu wymiany ruchu przynosi mierzalne efekty np. w postaci osiągnięcia ponad 1,5 Tb/s obsługiwanego ruchu.

1,5 Tb/s w Thinx

W rezultacie podłączenia nowych serwisów streamingowych, a także otwarcia nowych punktów odbioru usług Thinx IX w Katowicach, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu, w styczniu 2024 r. Thinx IX odnotował pierwsze w swojej historii przekroczenie 1,5 Tb/s obsługiwanego ruchu (bez uwzględnienia usług dodatkowych).

Wykres ruchu Thinx IX prezentujący peak 1,5 Tb/s dnia 18.01.2024 r.

Więcej ruchu IP kierowanego przez Thinx, czyli wymienianego za pomocą usługi peeringu, oznacza, że polski Internet staje się bezpieczniejszym miejscem z racji prywatności naszego IX-a.  

Dodatkowo potwierdza to uznaną pozycję Atmana jako operatora bezpiecznego data center, gdzie globalni twórcy i dostawcy treści internetowych chętnie umieszczają swoje serwery.

Streaming CDA.pl w Thinx

W połowie lutego 2024 r. do uczestników Thinx dołączył największy polski serwis streamingowy. CDA.pl jest teraz dostępny w nowej, bezpośredniej i stabilnej formie dla uczestników naszego punktu wymiany ruchu i ich użytkowników końcowych.

Liczba subskrybentów CDA stale rośnie – na koniec 2023 r. wynosiła ponad 666 tys., co oznacza wzrost o 26% w stosunku do roku poprzedniego. Usługa CDA Premium daje dostęp do ogromnej bazy filmów i seriali – obecnie ok. 15 tys. tytułów. Dzięki rozwinięciu swojej aplikacji CDA umożliwia korzystanie z niej już nie tylko na smartfonach, komputerach i tabletach, ale także na smart telewizorach czołowych producentów.

Naturalnym krokiem jest dalsza ekspansja i poszukiwanie bezpiecznych form dostępu do odbiorców, stąd obecność serwisu CDA.pl w Thinx IX – od pierwszego dnia wyraźnie widoczna w statystykach ruchu IP naszego punku wymiany. 

Extended community w Thinx

Przy okazji przypominamy o możliwości używania wygodnego mechanizmu BGP community do sterowania ruchem. Uczestnicy Thinx według własnych potrzeb mogą definiować: blackholing, prepend, MED, brak dystrybucji. Wszystkie parametry stosuje się zarówno dla standardowych numerów ASN, jak i rozszerzonych (extended), których ruch jest już istotnie zauważalny.

Szczegóły znajdują się w RIPE (zalecamy rozwinięcie całości przyciskiem „Show entire object…” na dole strony).

Więcej informacji

Thinx IX