Aktualności

Aktualności

Nowości o firmie i jej usługach

Usługi Atmana z pozytywną weryfikacją Ministerstwa Cyfryzacji

10.11.2020
Nowości firmowe

Trzy usługi Atmana zostały pozytywnie zweryfikowane przez Ministerstwo Cyfryzacji i udostępnione na platformie ZUCH. Urzędnicy będą mogli skorzystać z usług: chmury publicznej, backupu i storage’u obiektowego, oferowanych przez operatora data center klasy TIER III+.

System Zapewniania Usług Chmurowych, w skrócie ZUCH, to uruchomiona wiosną 2020 r. platforma, która ma ułatwić administracji publicznej wybór rozwiązań chmurowych. Dzięki niej jednostki sektora finansów publicznych mają dostęp do katalogu zweryfikowanych dostawców i usług spełniających określone standardy bezpieczeństwa.

Nowe usługi IaaS w systemie ZUCH

Ministerstwo Cyfryzacji pozytywnie zweryfikowało wszystkie trzy zgłoszone przez Atmana usługi typu IaaS (Infrastructure as a Service). Chodzi o Atman Cloud, Atman Backup i Atman Object Storage. Gwarantują one dostęp do infrastruktury IT w modelu usługowym, nieograniczoną przestrzeń magazynową na dane i dodatkowe zabezpieczenie w postaci backupu. To komplementarne rozwiązania ułatwiające administracji publicznej cyfryzację.

Umieszczenie usług Atmana na platformie ZUCH oznacza, że spełniają one rygorystyczne wymagania Ministerstwa Cyfryzacji w zakresie poufności, integralności i dostępu do informacji.

Chmura, backup i object storage od Atmana

Atman Cloud to chmura publiczna umożliwiająca klientom rozliczanie się za dostęp do zasobów obliczeniowych w dwóch modelach: abonamentowym, gdzie ponosi się stałe opłaty miesięczne i tzw. pay as you go (PAYG), gdzie koszty są uzależnione od faktycznego zużycia zasobów. W obu modelach klient nie płaci za transfer danych, rozlicza się tylko za rdzenie vCPU, pamięć RAM, przestrzeń dyskową, adresy IP i licencje Microsoft.

Jednostka administracji publicznej, która skorzysta z chmury publicznej, nie ponosi wydatków kapitałowych, nie kupuje nic na zapas, a także zapomina o podstawowych kosztach serwerowni: powierzchni, energii, chłodzeniu, bezpieczeństwie fizycznym itp. Ponadto ma do dyspozycji wiele narzędzi sieciowych, dostępnych bez dodatkowych opłat – zwraca uwagę Piotr Paluszkiewicz z Atmana.

Dzięki Atman Backup można w pełni zautomatyzować proces regularnego tworzenia szyfrowanych kopii zapasowych dowolnych danych źródłowych, a jednocześnie mieć pod kontrolą i samodzielne zarządzać wszystkimi aspektami związanymi z backupowaniem: zadaniami, raportami, alertami, etc. Kopie zapasowe przechowywane są w centrum danych klasy Tier III+, a komponenty logiczne zapewniają możliwie nieprzerwaną ciągłość działania.

Usługa Atman Object Storage zapewnia tanie i bezpieczne przechowywanie nielimitowanej ilości tzw. danych statycznych, takich jak różnego typu pliki multimedialne lub archiwalne. Brak opłat za transfer danych to jeden z wyróżników usługi Atmana.

ZUCH przyśpieszy cyfryzację

Korzystanie z systemu ZUCH stanowi dla administracji duże ułatwienie, bo urzędnicy nie tracą czasu na poszukiwanie rozwiązań informatycznych. Informacje prezentowane są na portalu w sposób pozwalający na szybką weryfikację dostawców i ich ofert.

Obecna trudna sytuacja sprzyja zmianie podejścia do wydatków IT, w tym migracji do chmury. Jednocześnie administracja publiczna przetwarza dane wrażliwe i z tego powodu musi bardzo restrykcyjnie podchodzić do wyboru dostawców. Stąd przydatność takiej platformy jak ZUCH, która dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na przyśpieszenie cyfryzacji sektora publicznego, a w konsekwencji także prywatnego. Doświadczenia innych krajów pokazują, że to administracja często nadaje ton zmianom. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć tę inicjatywę i włączyć do niej nasze usługi – tłumaczy Piotr Paluszkiewicz z Atmana.

Usługi Atmana są dostępne na platformie ZUCH od listopada 2020 r. w ramach Publicznych Chmur Obliczeniowych (PChO), kategoria: Chmurowe Usługi Infrastrukturalne (Cloud Hosting).