Instalacja k-root server DNS w Thinx IX

23.06.2020
Nowości produktowe

Atman zainstalował k-root server – zarządzany przez organizację RIPE NCC serwer będący częścią systemu DNS – w głównym węźle Thinx IX zlokalizowanym w Centrum Danych Atman Warszawa-2.  Wpięty wprost do rdzenia węzła k-root server jest teraz bezpośrednio dostępny dla ok. 100 tysięcy prefiksów uczestników punktu wymiany ruchu Thinx i dla firm korzystających z usług internetowych Atmana.

Co to oznacza w praktyce? To dodatkowo przyspiesza działanie Internetu dla naszych klientów, zwłaszcza w przypadku zapytań o domeny .com i .net. Obecnie odpowiedzi z k-root serwera DNS są zwracane w czasie poniżej 1 ms!

System nazw domenowych, czyli system DNS, jest fundamentem działania Internetu.

Upraszczając, serwery DNS  „tłumaczą” przyjazne dla ludzi nazwy domenowe na adresy IP, zrozumiałe dla komputerów i urządzeń sieciowych. DNS odpowiada nie tylko za dostęp do stron internetowych, wpływa także na pocztę e-mail i inne usługi korzystające z nazw domen.

Cały system DNS składa się z tysięcy serwerowych nazw domen na całym świecie, które narastająco tworzą największą cyfrową bazę danych na świecie. Cały czas przekazują sobie wzajemnie informacje o aktualnej konfiguracji Internetu (która domena prowadzi na który adres IP).

DNS opiera się na 13 głównych serwerach, zwanych po angielsku root-servers, tworzących swoisty kręgosłup Internetu. Serwery te oznaczone są literami od „a” do „m” i odpowiadają za nie potężne instytucje, co gwarantuje ich poprawne działanie i bezpieczeństwo.

Ciekawostka: taka, a nie inna liczba serwerów typu root wynika z ograniczenia wielkości pakietu UDP, a właśnie przy pomocy takich pakietów odbywa się komunikacja w protokole DNS.

W związku z tym, że główne serwery DNS są podstawą działania Internetu i bez przerwy otrzymują mnóstwo zapytań, zostały skopiowane. Kopie głównych serwerów, mające identyczne adresy IP co „oryginały”, umieszczone są w różnych częściach świata). Instancje serwerów typu root znajdują się zazwyczaj w centrach danych i punktach wymiany ruchu. Użytkownicy z reguły łączą się z najbliższym serwerem.

RIPE NCC staranie dobiera organizacje, które mogą hostować serwer k-root. Wybierane są wyłącznie profesjonalnie działające serwerownie, posiadające niezawodne i redundantne urządzenia zasilające oraz odpowiednie zabezpieczenia fizyczne. Pozostałe serwery k-root DNS w Polsce znajdują się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu i w Aplitt sp. z o.o. w Gdyni.

Atman dokłada starań, aby stale zwiększać atrakcyjność punktu wymiany ruchu Thinx IX, stąd decyzja o instalacji k-root serwera.