Atman Backup – nowa usługa dla tych, którym zależy na profesjonalnych kopiach zapasowych

25.10.2018
Bezpieczeństwo, Nowości produktowe
Autor: Atman

W połowie października Atman udostępnił usługę typu Backup as a Service. Usługę, oferowaną pod nazwą Atman Backup, wyróżnia wysokie bezpieczeństwo, wszechstronność i łatwe zarządzanie. Przeznaczona jest zarówno dla dotychczasowych klientów, którzy np. używają chmury Atman Cloud, dzierżawią serwery dedykowane lub kolokują swoje zasoby w Centrum Danych Atman WAW-1, jaki i firm, które przetwarzają dane w innych lokalizacjach.

Nacisk na bezpieczeństwo

Atman Backup umożliwia automatyczne tworzenie kopii zapasowych systemów operacyjnych, aplikacji, baz danych i maszyn wirtualnych z zapewnieniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Przede wszystkim kopie zapasowe przechowywane są w innej lokalizacji niż oryginalne dane, co jest podstawą prawdziwie bezpiecznego backupu. Kopie zapasowe składowane są w postaci zaszyfrowanej, a sama transmisja danych na odcinku serwer źródłowy <-> platforma backupowa również jest szyfrowana.

– Gdyby backup tworzony był w tej samej lokalizacji, w której znajduje się podstawowe centrum przetwarzania danych, istniałoby ryzyko utraty zarówno kopii, jak i oryginalnych danych. Dlatego ulokowaliśmy platformę backupową w naszym Centrum Danych Atman WAW-2. Jest to obiekt klasy Tier III, spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa – podkreśla Jakub Bryła z Atmana.

Platforma zbudowana jest z wielu serwerów połączonych dedykowaną, redundantną siecią opartą na dwóch mocnych przełącznikach klasy operatorskiej. Kopie w Atman Backup są składowane na odseparowanym systemie storage’u obiektowego, przeznaczonym tylko do tego celu. Warto zaznaczyć, że platforma jest w pełni modyfikowalna – może zostać rozszerzona, a także łatwo dostosowana do nowszych technologii, jakie mogą pojawić się w przyszłości.

– Fizyczny sprzęt platformy Atman Backup cechuje architektura High Availability, a komponenty systemu funkcjonują w trybach active-active i active passive, zapewniając możliwie nieprzerwaną ciągłość działania – dodaje Jakub Bryła.

Schemat platformy Atman Backup
Schemat platformy Atman Backup

Brak ograniczeń

Usługa BaaS Atmana w warstwie programowej wykorzystuje sprawdzone i uznane rozwiązanie firmy Commvault, która od lat specjalizuje się w opracowywaniu rozwiązań klasy korporacyjnej do ochrony danych i zarządzania informacjami.

Dzięki temu użytkownik systemu ma do dyspozycji pełną gamę rodzajów backupu (np. disk-to-disk, taśmowy, pełny lub przyrostowy) i może wykonać kopię dowolnego elementu (np. systemu plików, bazy danych, aplikacji) – również backupy snapshotowe zwirtualizowanej infrastruktury serwerowej.

Poza tym w Atman Backup użytkownik może określić dowolne parametry harmonogramów backupu, jak częstotliwość i godzinę tworzenia kopii czy okres ich przechowywania.

Wszystko pod kontrolą

Usługa jest bardzo intuicyjna. Atman proponuje kilka predefiniowanych planów dostępnych od ręki, którymi następnie można samodzielnie zarządzać, ale klient może też zlecić Atmanowi przygotowanie planu backupu zgodnie ze swoimi wytycznymi.

W wygodnym panelu administracyjnym Atman Backup użytkownik wykona wszelkie czynności związane z przygotowaniem zadań backupowych i odzyskiwaniem danych. Również tutaj ma dostęp do wszelkich raportów na temat wykonanych zadań.

W razie gdyby klient nie miał czasu na samodzielne zarządzanie swoim kontem backupowym, Atman gwarantuje wsparcie zespołu fachowców, gotowych wykonać prace precyzyjnie według wskazówek klienta.

Zainteresowany usługą Atman Backup? Dowiedz się więcej