Rynek serwerowy w Polsce i na świecie (Q2 2023)

11.05.2023
Analizy branżowe, Nowości produktowe, Outsourcing infrastruktury IT
Autor: Atman
Analiza trendów na przykładzie nowości od Lenovo z procesorami EPYC gen. 3 od AMD w ofercie Atmana

Rynek serwerowy w Polsce i na świecieZapraszamy do obejrzenia webinaru zarejestrowanego 25 kwietnia 2023 r., podczas którego Marcin Szyszkowski, IaaS Product Manager w Atmanie, i Adam Tomczak, Enterprise Channel Manager CEE w AMD, rozmawiali o rynku serwerowym w Polsce i na świecie.

Rekomendacje od uczestników:

„dziękuję, świetny webinar” – Michał

„Dziękuję serdecznie za interesujący wykład nt. ekonomii eksploatacji i podwyższania mocy obliczeniowej procesorów” – Paweł

Zarys

Mogłoby się wydawać, że popyt na serwery i inne urządzenia IT spadnie w okresie postpandemicznym. Jednak przyspieszony w trakcie lockdownów proces transformacji cyfrowej jeszcze się nie zakończył, a centrów danych ciągle przybywa. Na obecne zapotrzebowanie na IaaS i usługi chmurowe wpływają m.in.

  • wymóg wysokiej dostępności systemów i aplikacji
  • wciąż wydłużony czas dostaw komponentów i sprzętu
  • niestabilna sytuacja w Europie (wojna w Ukrainie)
  • ogromny wzrost cen energii elektrycznej.

Ostatni czynnik rzutuje także na firmy kolokujące infrastrukturę IT lub utrzymujące własne serwerownie. Znaczące zwiększenie udziału prądu w kosztach zmusza je do szukania optymalizacji np. poprzez migrację środowiska nowsze i mniej energochłonne, a często mocniejsze serwery. 

Na rynku regularnie pojawiają się kolejne modele serwerów, bowiem ich producenci opracowują rozwiązania nie tylko coraz wydajniejsze, ale także coraz bardziej optymalnie wykorzystujące energię. Wydajność serwerów natomiast zazwyczaj kojarzy się z mocnymi, szybkimi procesorami – i słusznie. 

Obserwowane wyraźnie rosnące zainteresowanie klientów procesorami EPYC potwierdza konkurencyjność produktów AMD, zwłaszcza w obszarze wysokowydajnych procesorów wielordzeniowych. Firma konsekwentnie i zgodnie z przyjętym harmonogramem realizuje przemyślaną strategię rozwoju swoich produktów, skupiając się przede wszystkim na tworzeniu kompleksowej oferty rozwiązań data center. Udział AMD w rynku globalnym od kilku lat regularnie się powiększa i obecnie stanowi 20%. 

Dostawcy usługi serwerów dedykowanych, tacy jak Atman, który utrzymuje farmę 3000 aktywnych maszyn, chętnie włączają do swoich ofert konfiguracje z procesorami AMD, np. zaprojektowane przez Lenovo. Serwery bazujące na CPU AMD EPYC 3. generacji gwarantują wymagającym klientom IaaS wyjątkową wydajność środowiska IT.

Trend cyfryzacji gospodarki w Polsce i na świecie nie słabnie, a wolumen danych przechowywanych, przetwarzanych i przesyłanych (np. w związku z upowszechnianiem się sztucznej inteligencji i uruchamianiem sieci 5G) stale i szybko rośnie. Pozwala to z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w najbliższych latach klienci nie zmienią swoich oczekiwań dotyczących coraz wyższej wydajności infrastruktury i narzędzi IT.

Ponadto z nagrania webinaru dowiesz się m.in.:

  • Dlaczego w Polsce AMD nie rośnie tak szybko jak na świecie (pytanie z chatu) [11:51]
  • Jak AMD i Atman postrzegają przyszłość rynku serwerowego [26:23]
  • O rozwoju linii akceleratorów graficznych AMD Instinct, a także o wprowadzeniu nowej karty MI300, która będzie połączeniem obciążeń typu GPU i CPU, czyli APU [31:02]
  • Jak wygląda roadmapa rozwoju procesorów AMD, jaka jest spodziewana żywotność procesorów EPYC 2., 3. i 4. generacji, i dlaczego poszczególne linie procesorów nazywane są nazwami włoskich miast [33:42]
  • Czy są jakieś obszary, w których procesory AMD nie sprawdzają się tak dobrze jak produkty konkurencji [17:32] 
  • Dlaczego IaaS jest korzystniejszym rozwiązaniem niż zakup serwera w normalnych czasach, tzn. nie podczas pandemii? Kiedy każdy może kupić sobie odpowiedni sprzęt? (pytanie z chatu) [43:42]
  • Czy gdzieś pracują już serwery z procesorami TDP 350W w standardowej szafie rack 47U w liczbie np. 40 szt. na szafę. Jak wygląda zapotrzebowanie na moc dla takiej szafy i jak jest chłodzona? (pytanie z chatu) [21:07]
  • Czy AMD jest gotowe do produkcji chipów opartych na architekturze ARM? Czy jest taki procesor na roadmapie? (pytanie z chatu)
  • Konkurencja skraca łańcuch dostaw i wybuduje w Niemczech (chyba Magdeburg) fabrykę półprzewodników – a co na to AMD? (pytanie z chatu)

Nagranie webinaru Rynek serwerowy w Polsce i na świecie

Serwery Lenovo z procesorami AMD EPYC w ofercie Atmana

Zobacz konfiguracje